Skoro jesień pełną parą, to znaczy, że musi pachnieć jabłkami i cynamonem. Jest to dla mnie zapach, który ociepli atmosferę w każdy zimny i deszczowy dzień. Niestety już jakiś czas temu zamknęli u nas we Wrocławiu świetną kawiarnię z cinnabonami, czyli takimi drożdżowymi ślimakami z cynamonową masą oblanymi różnego rodzaju lukrami. Nie zapomnę nigdy tego cudnego wrażenia, gdy przemierzając wietrzny rynek wchodziliśmy do tej cieplutkiej świątyni cynamonu, która już samym zapachem rozgrzewała moje zmarznięte ciało. Co prawda nigdy nie udawało mi się zjeść tej drożdżówki na raz, bo była i za duża i za słodka, ale ten pierwszy kęs zawsze powodował, że czułam się jak w niebie.
Drugie silnie rozgrzewające wspomnienie, to bardzo łatwy i szybki placek z jabłkami, który bardzo często robiła moja mama, gdy byłam dzieckiem. Ten przepis funkcjonuje w naszej rodzinie po dziś dzień i jest chyba najbardziej sprawdzoną rzeczą, którą wyciągasz niczym asa z rękawa, gdy nagle dowiadujesz się, że masz gości, a do dyspozycji pozostaje tylko osiedlowy sklepik. Szczerze przyznam, że ja za ciastami nie przepadam aż tak bardzo. Jeden kawałek raz na jakiś czas zdecydowanie i wystarcza. Zwykle jednak, gdy już upiekę ten placek, wychodzi z domu raz-dwa-trzy. Smakuje zarówno gościom, jak i M. Na pewno kiedyś wrzucę go jako bonus na bloga.
Tymczasem dziś granola z jabłkami. Owoce powodują, że jest bardziej wilgotna niż zwykła granola. Nie osiągniemy tej chrupkości, co w przypadku klasycznych przepisów. Jest jednak niemniej smaczna. To po prostu kolejna wariacja na dany temat. Najbardziej lubię w niej to, że nic więcej nie trzeba już do niej dokładać, bo jabłka nadają jej wystarczającego charakteru. Dodatkowo ich smak po przypieczeniu staje się bardziej wyraźny, a cynamon ożywia całość. Dodaję więc jedynie jogurt. Nie chcę niczym przeszkadzać tej jesiennej sielance.
Przepis znajdziecie pod zdjęciami. Miłego oglądania i przyrządzania!
Czas przygotowania | 10 min |
Czas oczekiwania | 15 min |
Porcje |
|
- 15 łyżek płatków owsianych górskich
- 8 łyżek orzechów włoskich
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 jabłko
- 1 mały jogurt naturalny
Składniki
granola
baza
|
|
- Rozgrzewam piekarnik do 190° C.
- Orzechy drobno siekam.
- Jabłko obieram ze skórki i ścieram na grubych oczkach tarki.
- Wszystkie składniki na granolę mieszam ze sobą do uzyskania jednolitej masy i wykładam na blachę wyłożoną pergaminem.
- Piekę ok. 15 minut mieszając w międzyczasie co najmniej raz.
- Gdy granola ostygnie, do słoiczków wykładam najpierw jogurt, następnie granolę.
- Resztę granoli chowam do słoika, by mieć ją pod ręką w "leniwe dni".
Brak komentarzy